Iesācēja ceļvedis dārzkopībā

Mēdz teikt, ka dārza darbi ir lētāki nekā terapija vairāku ļoti labu iemeslu dēļ. Nav jābrīnās, kāpēc, jo tā ir nomierinoša aktivitāte ar daudz ieguvumiem. Līdz ar rūpēm par savu zaļo zonu un ražas novākšanu, dārzkopībai ir arī terapeitiska pieeja. Jūs ne tikai baudāt svaigu gaisu, bet arī varat sekot līdzi tam, kā attīstās tas, ko esat kopuši un kur esat ieguldījuši pūles, kā arī redzēt, kā jūsu centienu rezultātā mainās vide un noskaņa.

Dārza darbi kļūst arvien populārāki visā pasaulē. Šī veselīgā un izdevīgā tendence ir arī mūsu iedvesma šim dārzkopības ceļvedim. Kaislīgs pavārs, piemēram, varētu vēlēties audzēt savus svaigos garšaugus, ko var izdarīt pat uz maza pilsētas balkona. Savukārt, ja jums ir dārzs vai neliels pagalms, kāpēc neaudzēt dekoratīvos augus vai neiekopt skaistu zālienu?

Daudzi cilvēki, pārejot uz ilgtspējīgāku dzīvesveidu, sāk audzēt dārzeņus. Neatkarīgi no jūsu mērķiem, vai vēlaties saglabāt dārzkopību kā hobiju vai nākotnē izveidot saimniecību, mēs esam izveidojuši dārzkopības ceļvedi iesācējiem. Šeit jūs atradīsiet labākos padomus dārzam, kā arī visu, kas jums jāzina par to, kā un kad sākt dārza darbus.


Kā izlemt par labāko mājas dārza teritoriju?

Mūsu dārzkopības ceļvedis ir paredzēts, lai atvērtu domas par daudzajām dārzkopības iespējām. Mēs vēlamies atspēkot mītu, ka šī ir laikietilpīga un grūta darbība, un mudināt ikvienu, kam ir zaļā zona, lai cik maza tā būtu, interesēties par dārzkopību. 

  1. Iekštelpu dārzkopība

Augu audzēšana, neatkarīgi no tā, cik mazs ir jūsu dzīvoklis, bagātina jebkuru telpu. Piemēram, pilsētas dārzkopība ietver augu audzēšanu un kopšanu nelielā platībā. Pilsētas dārzkopība savu nosaukumu ieguva tieši tā iemesla dēļ, ka dārzkopība pārpildītās pilsētas teritorijās bieži vien nozīmē arī ierobežotu platību. Pilsētas dārznieki kļūst radoši, izmantojot savu āra teritoriju, un arī jūs varat sākt ar šo praksi. Viss, kas jums jādara, ir jāiegādājas augi, kurus vēlaties, tos regulāri jālaista un jāpārstāda pēc vajadzības. Ja jums ir balkons, jūs varat to izmantot, lai kultivētu dažus garšaugus. Šajā gadījumā mēs iesakām nebaidīties sasmērēt rokas un uzzināt vairāk no mūsu dārzkopības ceļveža par to audzēšanu, kopšanu un novākšanu.

  1. Dārza darbi ārā

Lielāka āra teritorija jums ļaus pacelt mājas dārzkopību uz nākamo līmeni. Izbaudiet brīvību audzēt jebkādus augus, ko vēlaties, sākot no dekoratīviem augiem līdz kokiem un beidzot ar savu dārzeņu audzēšanu. Dārza darbi prasa nedaudz vairāk pūļu, noteiktus rīkus un koncentrēšanos uz galvenajiem uzdevumiem, kas raksturīgi katram gadalaikam, piemēram, pavasara dārza darbi. Jūs izlemjat, kā vēlaties iesaistīties dārza darbos, un mēs šajā dārza darbu ceļvedī esam iekļāvuši dažus noderīgus padomus, kuriem varat sekot.

 

Kādi instrumenti un aprīkojums ir nepieciešami dārza darbiem? 

Šis dārzkopības ceļvedis iesācējiem ir viss, kas nepieciešams sākuma komplektam dārzkopībā. Laistīšana, atzarošana un tīrīšana ir tikai daži no vienkāršajiem uzdevumiem, ko vienkārši dārza rīki var palīdzēt paveikt. Lai nodrošinātu komfortu un aizsardzību, iesakām uzvilkt cimdus un iegādāties ceļgalu paliktni. Cimdi, piemēram, pasargās jūs no augu ērkšķiem, alerģiskām reakcijām un citām nepatīkamām sajūtām. Ceļgalu paliktnis balsta jūsu ceļgalus, vienlaikus arī uzlabojot jūsu stāju, saglabājot jūsu drēbes tīras un novēršot muskuļu spriedzi neērtās pozās.

Jums būs nepieciešamas arī kārtīgas šķēres vai atzarošanas šķēres, kā arī laistīšanas kannas vai vēl labāk - dārza šļūtenes vai smidzinātāji. Rakšanu un tīrīšanu var veikt ar lāpstām un lāpstiņām, kā arī grābekļiem, un tādā gadījumā jums būs nepieciešama arī ķerra. Atkarībā no uzdevumiem, jūs varat izmantot daudzus citus dārza piederumus, kas atrodami mūsu zāliena un dārza preču kategorijā. 

Ja jūs apsverat iespēju pārvērst savu hobiju par biznesu, darbu veikšanai būs nepieciešami profesionāli dārzkopības instrumenti. No zāliena stādīšanas līdz rūpnieciskai ražas novākšanai, dārza darbus uzņēmumiem mēs detalizēti aprakstīsim atsevišķā ceļvedī.

Kā izaudzēt pašam savus augus no sēklām

Pēc tam, kad būsiet izveidojis savu dārzkopības plānu, jums būs jābūt organizētam, jāsagatavo augsne un jāzina, ko un kad stādīt. Dekoratīvie dārza augi, atkarībā no to veida, ir jāstāda citā laikā nekā jūsu zāle, dārzeņi vai koki. Piemēram, lielākajai daļai kultūraugu agrā pavasarī nepieciešama sēšana iekštelpās. Papildus sēklām jums būs nepieciešami augu un garšaugu audzēšanas komplekti, lecektis vai siltumnīca, ja vieta to atļauj. Puķu podus un dārza dobes var izmantot gan iekštelpās, gan ārā, un tie ir ideāli piemēroti, lai pārstādītu dārzeņus, kas no sēklām izaudzēti iekštelpās.

Ja vēlaties tikai skaistu zālienu, mēs jums sniegsim informāciju par to, kad un kā sēt zāles sēklu. Vispirms jāizvēlas savam pagalmam atbilstoša zāles sēkla. Dažādi sēklu veidi nosaka zāliena veidu, kas jums būs, vai tas ir paredzēts sportam vai rotaļām, dekorēšanai vai atkarībā no jūsu augsnes tipa. Agrs pavasaris ir labākais laiks, lai sētu zāles sēklu, un jūs to varat darīt līdz pat oktobra sākumam. Dažāda veida dārza augiem un kokiem piemērojami dažādi stādīšanas un augšanas parametri. To ievērošana nosaka iznākumu. Profesionālākai pieejai dārzkopībā ir nepieciešama neliela izpēte un plānošana.

Ko man vajadzētu valkāt, veicot dārza darbus?

Kā redzams mūsu dārzkopības ceļvedī, aprīkojums ir būtisks acīmredzamu iemeslu dēļ: tas palīdz jums veikt nepieciešamos uzdevumus. Tomēr dārza drēbes ir paredzētas, lai aizsargātu jūs, kamēr jūs strādājat, ļaujot jums pilnībā baudīt šo procesu. Dārza cimdi ļauj brīvi strādāt, nesavainojot rokas, kas ir bieža lieta, strādājot ar zariem vai augsnes mēslojumu. 

Dārza cepure pasargās jūs no saules stariem, un, ja jūs nevēlaties sabojāt savu apģērbu, dārza kombinezons ir veids, kā to panākt. Jums būs nepieciešams pāris dārza zābaku kāju aizsardzībai un lai jūs varētu laistīt vai apstrādāt augsni, neuztraucoties par jūsu apavu sabojāšanu.

Viena no aizraujošākajām lietām dārzkopībā ir tā, ka jūs nekad nezināt sava darba patieso ietekmi, kamēr jūs neapstājaties, lai apbrīnotu rezultātu! Jūs varat sākt ar pieticīgu dārza dobi un turpināt strādāt līdz veselas siltumnīcas, kas pilna ar svaigiem dārzeņiem, iekopšanai. Vai, kas zina, varbūt liekot pamatus savai saimniecībai. Dārza darbi ir patīkami un vērtīgi, taču to veikšanai ir nepieciešams drošības aprīkojums un darbarīki, un, ņemot vērā jūsu vajadzības, jums būs jāizvēlas darbam piemēroti piederumi.